Skip to content

Nasze produkty

Thympol - tymianek pospolity

Tymianek pospolity

Thymus Vulgaris

Przyprawa o charakterystycznym gorzkim i pikantnym smaku , która dzięki zawartości olejków eterycznych ma szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Działa bakterio i grzybobójczo, leczy schorzenia górnych dróg oddechowych. Stosowany jest także do produkcji kosmetyków. Na terenie gminy Fajsławice tymianek uprawia się od początku lat 50 ubiegłego wieku. Do dzisiaj uprawiany jest metodami tradycyjnymi w małych rodzinnych gospodarstwach, na ekologicznie czystych obszarach pozbawionych przemysłu.

O jego unikalności świadczy wpisanie z dniem 12.06.2013 „Tymianku z Fajsławic” na Listę Produktów Tradycyjnych. Tymianek oferowany przez naszą firmę pozyskujemy od plantatorów, z którymi współpracujemy od wielu lat. Miejscowy mikroklimat, warunki glebowe i unikalne tradycyjne metody uprawy sprawiają, że zawartość olejków eterycznych jest bardzo wysoka (waha się od 1,8% do nawet 2,5%). Jesteśmy w stanie przygotować duże partie jednolitego surowca odpowiadającego wymaganiom klientów, zarówno dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego jak i dla potrzeb firm farmaceutycznych. Od fixu o rozdrobnieniu 0,5-1mm po liść tymianku o rozdrobnieniu 0,5-4,0mm.

Cząber ogrodowy

Satureja hortensis

Roślina jednoroczna uprawiana przede wszystkim jako surowiec przyprawowy i leczniczy. Stanowi składnik mieszanek na niestrawność. Poprawia apetyt, korzystnie wpływa na procesy trawienne. Dzięki takim właściwościom znajduje zastosowanie w kuchni – głównie podczas przygotowywania ciężkostrawnych potraw. Nasz cząber po skoszeniu suszony jest w suszarniach do ziół w temperaturze która pozwala zachować jego naturalny kolor i unikalne właściwości. Następnie jest ocierany, rozdrabniany i oczyszczany aby osiągnąć parametry ustalone z odbiorcą. Cząber najczęściej sprzedajemy w postaci listków o rozdrobnieniu 0.5-4.0 mm, lub jako fix o rozdrobnieniu 0.5-1 mm.

Thympol - cząber ogrodowy
Thympol - melisa lekarska

Melisa lekarska

Melissa officinalis

Najbardziej znane jest uspokajające i przeciwskurczowe działanie melisy. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C, odznacza się właściwościami antybakteryjnymi i antywirusowymi. Picie herbatek i naparów pomoże w schorzeniach układu pokarmowego. Stosowana zewnętrznie zapobiega przetłuszczaniu się i problemom łojotokowym skóry.

Szałwia lekarska

Salvia officinalis

Szałwia jest rośliną znaną w starożytności. Działa kojąco i antybakteryjnie. Znajduje zastosowanie zarówno jako środek leczniczy (poprawia pracę układu pokarmowego, działa przeciwzapalnie), surowiec kosmetyczny (zmniejsza potliwość), przyprawa stosowana do wielu potraw. Może być również wykorzystywana jako roślina ozdobna, upiększająca rabaty i ogródki.
Thympol - szałwia lekarska